LOGO

Boys Champions

STATE 2012 Boys Champions Palatine Immanuel Bobcats

Boys Scores

Bracket View | Girls Scores

Home Page

Opening Round

Games at Trinity Roselle
 
Games at St. Peter Arlington Heights
Palatine - Immanuel 47   Peoria - Christ 59
Belleville - Zion 19   Belvidere - Immanuel 42
         
Schaumburg - St. Peter 35   Roselle - Trinity 35
Decatur - LSA 56   Edwardsville - Trinity 52
         
Marengo - Zion 50   Yorkville - Cross 54
Altamont - Interparish 39   Springfield - Our Savior 32
         
Arlington Heights - St. Peter 31   Chester - St. John 32
Bloomington - Trinity 37   Chicago - Holy Family 43

Consolation Games

Games at Immanuel Crystal Lake
 
Games at St. John's Lombard
Belleville - Zion 56   Belvidere - Immanuel 36
Schaumburg - St. Peter 36   Roselle - Trinity 50
         
Altamont - Interparish 46   Springfield - Our Savior 26
Arlington Heights - St. Peter 42   Chester - St. John 43

Championship Games

Games at St. Peter Arlington Heights
 
Games at Trinity Roselle
Palatine - Immanuel 54   Peoria - Christ 44
Decatur - LSA 26   Edwardsville - Trinity 35
         
Marengo - Zion 45   Yorkville - Cross 57
Bloomington - Trinity 44   Chicago - Holy Family 50

Consolation Games

Games at St. John's Lombard
Belleville - Zion 36   Roselle - Trinity 36
Altamont - Interparish 52   Chester - St. John 40

Fifth Place Games

Games at Trinity Roselle
Decatur - LSA 45   Edwardsville - Trinity 55
Bloomington - Trinity 26   Chicago - Holy Family 46

Championship Games

Games at St. Peter Arlington Heights
Palatine - Immanuel 45   Peoria - Christ 40
Marengo - Zion 21   Yorkville - Cross 36

Consolation Championship

Altamont - Interparish 42   Chester - St. John 48

Seventh Place

Bloomington - Trinity 44   Chicago - Holy Family 39

Fifth Place

Decatur - LSA 59   Edwardsville - Trinity 57

Third Place

Marengo - Zion 51   Yorkville - Cross 42

Championship

Palatine - Immanuel 44   Peoria - Christ 35

Team Statistics

Place Team
W
L
2PT
3PT
FTM
FTA
FT%
PF
TOTAL
AVE
OPP
AVE
HIGH
1
Palatine - Immanuel
4
0
61
12
32
50
0.640
28
190
47.50
101
25.25
54
2
Peoria - Christ
3
1
72
4
22
49
0.449
64
178
44.50
157
39.25
59
3
Marengo - Zion
3
1
41
13
46
62
0.742
46
167
41.75
170
42.50
51
4
Yorkville - Cross
2
2
72
8
21
38
0.553
48
189
47.25
173
43.25
57
5
Decatur - LSA
3
1
63
11
27
52
0.519
50
186
46.50
172
43.00
59
6
Edwardsville - Trinity
2
2
69
8
37
53
0.698
52
199
49.75
184
46.00
57
7
Bloomington - Trinity
2
2
42
12
31
59
0.525
44
151
37.75
160
40.00
44
8
Chicago - Holy Family
1
3
60
16
10
28
0.357
63
178
44.50
188
47.00
50
9
Chester - St. John
3
1
60
5
28
50
0.560
26
163
40.75
147
36.75
48
10
Altamont - Interparish
2
2
56
10
31
47
0.660
68
179
44.75
176
44.00
52
11
Belleville - Zion
1
2
41
4
17
28
0.607
35
111
37.00
135
45.00
56
Roselle - Trinity
1
2
26
16
21
31
0.677
30
121
40.33
128
42.67
50
13
Arlington Heights - St. Peter
0
2
20
5
18
29
0.621
29
73
36.50
83
41.50
42
Belvidere - Immanuel
0
2
22
9
7
13
0.538
20
78
39.00
109
54.50
42
Schaumburg - St. Peter
0
2
16
8
15
24
0.625
24
71
35.50
112
56.00
36
Springfield - Our Savior
0
2
16
4
14
22
0.636
16
58
29.00
97
48.50
32

 

Individual Scoring Leaders

Place Player  School
G
2PT
3PT
FTM
FTA
FT %
PF
TOTAL
AVE
HIGH
1
Jason Johnson Edwardsville - Trinity
4
39
0
20
27
0.741
14
98
24.50
28
2
LaDon  White Chicago - Holy Family
4
27
8
7
13
0.538
9
85
21.25
26
3
Matthew Ulrich  Palatine - Immanuel
4
28
2
18
25
0.720
7
80
20.00
29
4
Craig Austin Decatur - LSA
4
28
2
13
18
0.722
6
75
18.75
33
5
Craiton Nice Marengo - Zion
4
16
5
25
27
0.926
6
72
18.00
26
6
R.D. Lutze Yorkville - Cross
4
28
3
5
9
0.556
11
70
17.50
21
7
Patrick McNamera Yorkville - Cross
4
24
3
8
14
0.571
13
65
16.25
23
8
Klaiton  Wolff Altamont - Interparish
4
27
0
10
16
0.625
11
64
16.00
24
9
Austin Burbach Edwardsville - Trinity
4
20
4
11
13
0.846
5
63
15.75
21
10
Dennis Hendon Peoria - Christ
4
24
0
8
14
0.571
11
56
14.00
21

 

All Tournament Team

MVP: MATTHEW ULRICH (Palatine - Immanuel)

Craig Austin (Decatur - LSA)
Adam Mayhaus (Altamont - Interparish)
Jordan Berner (Chester - St. John)
Patrick McNamera (Yorkville - Cross)
Troy Burrows (Palatine - Immanuel)
Craiton Nice (Marengo - Zion)
Dennis Hendon (Peoria - Christ)
Matthew Ogden (Bloomington - Trinity)
Jason Johnson (Edwardsville - Trinity)
Nate Rathe (Palatine - Immanuel)
Kaelen Johnson (Peoria - Christ)
Benjamin Volkening (Marengo - Zion
R.D. Lutze (Yorkville - Cross)
LaDon White (Chicago - Holy Family)

Sportsmanship Award: Chicago - Holy Family